Apie psichoneurologinius pensionatus arba kur teka upės pinigų

Šio blogo autoriai jau daug metų kelia daug klausimų dėl didelių institucijų, skirtų žmonėms, turintiems sunkių psichikos sveikatos sutrikimų – kada šias sovietiniais laikais įkurtas institucijas pakeis modernias bendruomenines paslaugas teikiančios paslaugos, kodėl nėra keliamas šių įstaigų uždarymo ir alternatyvių paslaugų sukūrimo klausimas.

Jau dvidešimt metų Lietuva yra atgavusi nepriklausomybę, tačiau nesimato jokių ženklų, kad kas nors planuotų atsisakyti šių didelių įstaigų. Priešingai, šios įstaigos jau vis geriau ir išmaniau įsisavina Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas ir gaunas milijonines investicijas. O modernias paslaugas (pvz. psichosocialinės reabilitacijos)  teikiančios įstaigos turi nutraukti šių paslaugų teikimą dėl “trūkstamo finansavimo“. Kaip gi čia dabar atsitinka, kad vienoms paslaugoms finansavimo netrūksta ir netgi gauna didžiulias investicijas greta stabilaus biudžetinio finansavimo, o kitoms naujoms ir modernioms paslaugoms nelieka lėšų?

Paimkime vieną tokių įstaigų suaugusiems, kuri buvo įkurta prie buvusios sovietų ir vokiečių koncentracijos stovyklos (įstaigos direktoriaus teigimu “pastatyta ant žmonių kaulų”), ekonominio sunkmečio metu greta stabilaus nuolatinio finansavimo, papildomai iš skylėto valstybės biudžeto ir ES struktūrinių fondų papildomai gauna apie 7,9 mln. litų, kai tokio tipo įstaigos jau seniai neturėjo likti. O tokio tipo įstaigų gaunančių finansavimą tiek iš valstybės, tiek iš ES fondų lėšų yra daug.

Nors Psichikos sveikatos strategijoje, priimtoje LR Seimo 2007m. balandžio 3d,. vienas iš šešių prioritetų numato psichikos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo bendruomenėje plėtrą, tačiau tokios plėtros nė su žiburiu nepavyksta pamatyti. Priešingai, naujas bendruomenines paslaugas, padedančias psichikos sutrikimų turintiems asmenimis savarankiškai ar su papildoma pagalba gyventi, tenka nutraukti dėl nutrūkusio finansavimo.

Reklama

One Response to Apie psichoneurologinius pensionatus arba kur teka upės pinigų

  1. mentalofon says:

    Gerbiamas kolega, o ar Psichikos sveikatos strategijoje numatyta tokia PERTVARKA: mažinti psichoneurologinių pensionatų vietų skaičių nebepriimant naujų žmonių ir tas lėšas skiriant bendruomenės psichiatrijos centrams (PSC), kad jie tinkamai prižiūrėtų tokius pacientus, teiktų apgyvendinimo paslaugas (pvz., apsaugotas būstas, grupinio gyvenimo namai etc.)?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: