Apie Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimą

Pirmieji ketveri metai po  Psichikos sveikatos strategijos patvirtinimo 2007m. balandžio 3 dieną praėjo su apgailestavimu stebint kaip  šimtai milijonų Lietuvos biudžeto ir ES struktūrinių fondų lėšų nesustabdomai plaukia stiprinti  tas įstaigas ir paslaugas kurios gilina esančios psichikos sveikatos sistemos ydingumą – dideles centralizuotas psichiatrijos ir nuolatinės globos įstaigas.  Lietuva ir vėl pasirodė nepasirengusi tinkamai investuoti į psichikos sveikatą. Nė vienas iš  Seimo patvirtintos Strategijos principų nebuvo pradėtas iš esmės įgyvendinti. Jei 2005-2007 metais atrodė kad Lietuva rimtai pasiryžo  spręsti susikaupusias sisteminio lygio  visuomenės psichikos sveikatos problemas, tai dabar – patvirtinus tam skirtą Strategiją,  politinės valios ją atsakingai vykdyti  nesimato.

Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytos darbo grupės rengtame programos projekte, numatant Strategijos įgyvendinimo finansavimą 2011-2013 metų  priemonėms,  iš esmės  vėl nėra  numatyta nei resursų, nei svertų kurie leistų prioritetiškai plėtoti Strategijoje numatytas naujas investavimo modernias priemones (bendruomenines paslaugas, veiksmingas prevencines programas, nepriklausomą žmogaus teisių stebėseną) ir kartu stabdyti  neefektyvius dabartinės sistemos finansavimo srautus (visų pirma – institucionalizaciją). Veiksmingų psichosocialinių paslaugų plėtra vaikams ir suaugusiems bendruomenės lygyje ir toliau liks užblokuota.  Taip pat nenumatyta adekvačių lėšų konkrečioms priemonėms, kuriomis galima būtų įgyvendinti kitus svarbiausius Strategijos principus.  Labai tikėtina kad  po 3 metų Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros sistema bus dar labiau negu dabar įklimpusi tam ydingame bejėgiškumo ir ydingų investicijų rate, kuris jau seniai įvardintas ir  kuriam įveikti buvo patvirtinta Psichikos sveikatos strategija.  Neaišku, kokio lygio sprendimu numatyta skirti  visoms Strategijos įgyvendinimo priemonėms valstybės mastu tik apie 2 milijonus litų, pusę šios sumos numatant socialinei reklamai.

Man teko aktyviai dalyvauti kuriant  Strategiją tuo metu kai Lietuva tikėjo sėkme ir  buvo laikoma vienu iš Europos lyderiu psichikos sveikatos srityje. Iki šiol tikiu kad Lietuva gali ir privalo  sustabdyti ydingos psichikos sveikatos priežiūros sistemos plėtrą. Todėl negaliu sutikti su  tuo kad dar 3 metams būtų užprogramuotas nesėkmės scenarijus. Manau kad atsakomybę už Seimo  patvirtintos Psichikos sveikatos strategijos nevykdymą turi prisiimti  Vyriausybė ir  atsakingų ministerijų vadovai.

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: